Βιγιαρεάλ-Αλμερία 2-1: Λύτρωση στις καθυστερήσεις για το «κίτρινο υποβρύχιο»

Η Βιγιαρεάλ νίκησε 2-1 την Αλμερία στο γήπεδο της Λεβάντε, με τον Νίκολας Τζάκσον να λυτρώνει την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στον Γκονσάλο Μελέρο στο 31’, με τον Άλεξ Μπαένα να ισοφαρίζει στο 56’ και να αποβάλλεται στο ίδιο λεπτό, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Δυο λεπτά αργότερα (58’), το «κίτρινο υποβρύχιο» έμεινε με εννέα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μανού Μορλάνες. Οι γηπεδούχοι είχαν 52% κατοχή μπάλας και 11/5 τελικές, έναντι 15/4 των φιλοξενούμενων. Η Βιγιαρεάλ έφτασε τους 18 βαθμούς και ανέβηκε στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας. Η Αλμερία έμεινε στους δέκα βαθμούς και έμεινε στη 14η θέση της βαθμολογίας.