Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 4-0: «Περίπατος» για τους «μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Αθλέτικ Μπιλμπάο σε παράσταση για ένα ρόλο, με τη νίκη της 4-0.

Οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ με τον Ουσμάν Ντεμπελέ στο 12’, ενώ ο Σέρτζι Ρομπέρτο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, έξι λεπτά αργότερα (18’). Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι τέσσερα λεπτά αργότερα (22’) σημείωσε το 17o φετινό του γκολ σε 15 εμφανίσεις και δωδέκατο σε έντεκα ματς στο ισπανικό πρωτάθλημα. Το τελικό αποτέλεσμα για τους Καταλανούς διαμόρφωσε ο Φεράν Τόρες στο 73’. Οι γηπεδούχοι είχαν 66% κατοχή μπάλας και 10/7 τελικές, έναντι 5/3 των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Τσάβι έφτασε τους 28 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης στους τρεις βαθμούς. Αυτή ήταν η ένατη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έμεινε στους 18 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας, μετά την τρίτη φετινή της ήττα.