Φιορεντίνα-Ίντερ 3-4: Θριαμβευτές «νερατζούρι» σε ματς-έπος

Τρομερό ματς στο «Αρτέμιο Φράνκι» με την Ίντερ να φεύγει με το τρίποντο κόντρα στην Φιορεντίνα χάρη σε γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Φοβερά πράγματα στη Φλωρεντία, με το τελικό αποτέλεσμα να δίνει στην Ίντερ την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και να την κρατά σε… λογική απόσταση από την κορυφή.

Η ομάδα του Ιντζάγκι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με τους Μπαρέλα (2’), Μαρτίνες (15’) πήρε γρήγορα το προβάδισμα με δύο γκολ. Ο Καμπράλ διαμόρφωσε το 1-2 του ημιχρόνου στο 33ο λεπτό αλλά τα καλύτερα ήταν ακόμα μπροστά.

Ο Ικονέ ισοφάρισε για τους «βιόλα» σε 2-2 με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Λαουτάρο Μαρτίνες όμως απάντησε στο 73’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 2-3 της Ίντερ. Το παιχνίδι όδευε προς το φινάλε του με τους Μιλανέζους να έχουν αγκαλιάσει το τρίποντο, στο 90’ όμως και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Γιόβιτς που με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-3!

Η Ίντερ είχε κι άλλη «βενζίνη» στο «ντεπόζιτο» και το «σοκ» για τη Φιορεντίνα ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μπαρέλα έκανε την ασίστ, ο Μικιταριάν σκόραρε, τέρμα που επικυρώθηκε μετά από τον έλεγχο του VAR και έτσι οι «νερατζούρι» έφυγαν με ένα επεισοδιακό τρίποντο από τη Φλωρεντία.