Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: Δίκαιη μοιρασιά στο «Στάμφορντ Μπριτζ»

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν στο Λονδίνο, Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όπως άρμοζε δηλαδή στην εικόνα του αγώνα της 13ης αγωνιστικής.

Παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, που κρατούσε όλες τις συγκινήσεις για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο 87’ χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζορζίνιο, μετά από ανατροπή του Μπρόγια από τον Μακτόμινε. Η Γιουνάιτεντ παρόλα αυτά, είχε απάντηση και τη βρήκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κασεμίρο έπιασε την κεφαλιά από τη σέντρα του Σο, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι μετά και την επέμβαση του Αριθαμπαλάγα περνώντας τελικά τη γραμμή όπως ενημέρωσε το hawkeye τον διαιτητή της αναμέτρησης, και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-1.

Το αποτέλεσμα δεν αλλοίωσε κάτι σε ότι αφορά τις θέσεις των δύο ομάδων, που παραμένουν στην τέταρτη (Τσέλσι) και πέμπτη (Γιουνάιτεντ) με έναν βαθμό να τις χωρίζει.