Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-5: Πανηγυρική πρόκριση για τους Βαυαρούς

Η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε 5-2 την Άουγκσμπουργκ και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαντς Πέτερσεν στο 9’, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 27 με τον Έξι Μαμίμ Τσούπο-Μοτίνγκ στο 27’. Στο 53’, ο Γιοσουα Κίμιχ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ο Τσούπο-Μοτίνγκ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του, έξι λεπτά αργότερα (59’), με το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με το αυτογκόλ του Ντάγιο Ουπαμεκάνό στο 65’, όμως τα γκολ των Τζαμάλ Μουσιάλα στο 74’ και Αλφόνσο Ντέιβις στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Βαυαρών. Η Μπάγερν Μονάχου τελείωσε την αναμέτρηση με 67% κατοχή μπάλας και 28/15 τελικές, έναντι 8/3 των γηπεδούχων.