Πέρασε η Ρόμα από τη Γένοβα, ισοπαλία για τη Φιορεντίνα

Η Ρόμα πέρασε με 1-0 από τη Γένοβα κόντρα στη Σαμπντόρια και είναι πάντα στο κόλπο του τίτλου στην Ιταλία, ενώ η Φιορεντίνα έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη Λέτσε στα παιχνίδια που ολοκλήρωσαν τη 10η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες, με το γκολ του Πελεγκρίνι στο 9’ από το σημείο του πέναλτι να διαμορφώνει το εύθραυστο πλην όμως πολύτιμο τελικά 0-1 στο «Λουίτζι Φεράρι». Οι «τζιαλορόσι» βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην τέταρτη θέση και στο -4 από την πρωτοπόρο Νάπολι. Τελευταία και χωρίς νίκη ακόμα η Σαμπντόρια με 3 πόντους.

Κολλημένη κάτω από το μέσο της βαθμολογίας έμεινε η Φιορεντίνα μετά το 1-1 με τη Λέτσε στο «Βία ντελ Μάρε». Ο Σίσεϊ άνοιξε το σκορ για τη Λέτσε στο 43’ με τον Κουαμέ στο 49’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ, που είχε σαν αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν στη 13η (Φιορεντίνα) και 16η (Λέτσε). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκάλο με δύο κίτρινες σε ένα λεπτό στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:

Έμπολι-Μόντσα 1-0