Βερόνα-Μίλαν 1-2: Πέρασαν από το «Μπετεγκόντι» οι «ροσονέρι»

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τη Μίλαν που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βερόνα και μένει στο κατόπι των Νάπολι και Αταλάντα.

Το ματς της 10ης αγωνιστικής ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Στέφανο Πιόλι, αφού στο 9ο λεπτό ο Βελόσο με αυτογκόλ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μίλαν. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 19’, όταν ο Γκιούντερ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντεπάολι και έφερε πολύ νωρίς το ματς στα ίσια.

Η Βερόνα άντεχε και άγχωνε τη Μίλαν που βρήκε όμως τη λύση εννιά λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. Ο Τονάλι ήταν ο παίκτης που «λύτρωσε» τους «ροσονέρι» με το τελικό 1-2 να φέρνει την τρίτη συνεχόμενη νίκη των Μιλανέζων που μετρούν 23 βαθμούς και είναι στο -3 από την κορυφή και τη Νάπολι και στο -1 από τη δεύτερη Αταλάντα.

Πέντε συνεχόμενες ήττες συμπλήρωσε η Βερόνα που με 5 πόντους είναι στη 18η θέση και στη ζώνη του υποβιβασμού.

Βερόνα (Κατάλντι): Μοντίπο, Ντεπάολι, Φαραόνι, Γκιούντερ, Ανρί (65’ Τζούριτς), Χίεν, Χρούστιτς (54’ Πίκολι), Μανιάνι (70’ Καμπάλ), Ταμεζέ (65’ Ονγκλά), Βελόσο, Βέρντι (71’ Καλόν).

Μίλαν (Πιόλι): Ταταρουσάνου, Αντλί (60’ Μπενασέρ), Ντίαθ (46’ Ρέμπιτς), Γκάμπια, Ζιρού (46’ Οριγκί), Ερναντέζ, Καλουλού, Κρούνιτς (60’ Πομπέγκα), Λεάο (83’ Τιαό), Τομόρι, Τονάλι.