Θέλτα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2: Πανηγύρισε την τέταρτη σερί της νίκη

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε 2-1 τη Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» και έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες, στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ασιέρ Ιγιαραμέντι στο 30’, όμως εννέα λεπτά αργότερα (39’), ο Ιάγο Άσπας έφερε το ματς στα ίσια. Το τρίποντο στους φιλοξενούμενους χάρισε ο Ίγκο Θουμπέλντια στο 54’. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς η Θέλτα, λόγω αποβολής του Γκονσάλο Πασιένσια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Θέλτα είχε 54% κατοχή μπάλας και 10/3 τελικές, έναντι 8/6 των φιλοξενούμενων. Η Σοσιεδάδ έφτασε τους 19 βαθμούς μετά την έκτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η Θέλτα έμεινε στους δέκα βαθμούς και βρίσκεται στην ενδέκατη θέση.