Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 3-1: Πιο κυνική η «Βασίλισσα» της Ευρώπης

Η Ρεάλ Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και τελικά πήρε τη νίκη 3-1 επί της Μπαρτσελόνα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Οι «μερένχες» άνοιξαν το σκορ με τον Καρίμ Μπενζεμά στο 12’ και ο Φεντερίκο Βαλβέρδε έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στο 35’. Ο Φεράν Τόρες μείωσε προσωρινά για την ομάδα του Τσάβι στο 83’, αναπτερώνοντας τις ελπίδες των «μπλαουγκράνα» για ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως το πέναλτι του Ροντρίγκο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, «σφράγισε» τη νίκη των «μερένχες».

Η Μπαρτσελόνα είχε 57% κατοχή μπάλας και 18/5 τελικές, έναντι 8/4 των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 88% ακρίβεια πασών, έναντι 83% της Ρεάλ Μαδρίτης. Η «Βασίλισσα» της Ευρώπης πανηγύρισε την 101η νίκη της στα ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, τα οποία έφτασαν τα 250. Εντός έδρας η Ρεάλ Μαδρίτης έχει πλέον 67 νίκες έναντι 25 των «μπλαουγκράνα», ενώ 30 ματς έχουν λήξει ισόπαλα. Με αυτή τη νίκη της, η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 25 βαθμούς. Η Μπαρτσελόνα έμεινε στη δεύτερη θέση με 22 βαθμούς.