Γκλάντμπαχ-Κολωνία 5-2: Εύκολη νίκη για τους γηπεδούχους

Η Γκλάντμπαχ νίκησε 5-2 την Κολωνία στο «Μπορούσια Παρκ», με χαρακτηριστική άνεση.

Το σκορ για του γηπεδούχους άνοιξε ο Μάρβιν Φρίντριχ στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το πέναλτι του Φλόριαν Κάιντς στο 31’, όμως η Γκλάντμπαχ πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με το πέναλτι του Ραμί Μπενσεμπαΐνι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και αφού είχε προηγηθεί η αποβολή του Φλόριαν Κάιντς για τους φιλοξενούμενους. Στο 47’ ο Λαρς Στιντλ σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του, ενώ ο Μπενσαμπαΐνι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του στο 76’.

Ο Ντένις Χουσεΐνμπασιτς μείωσε στο 83’ για την Κολωνία, όμως ο Μάρκους Τουράμ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Γκλάντμπαχ είχε 66% κατοχή μπάλας και 14/6 τελικές, έναντι 5/3 της Κολωνίας. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 15 βαθμούς και βρίσκονται στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 13 βαθμούς και βρίσκονται στην ένατη θέση της βαθμολογίας.