Άρσεναλ-Λίβερπουλ 3-2: «Κανονιές» κορυφής στο Λονδίνο

Η Άρσεναλ νίκησε 3-2 τη Λίβερπουλ στο «Έμιρεϊτς» και έδειξε για μια ακόμα, πως είναι ικανή να διεκδικήσει τον φετινό τίτλο.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντάργουιν Νούνιες έφερε το ματς στα ίσια στο 34, όμως ο Μπουκάγιο Σακά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «κανονιέρηδες». Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 53’ ισοφάρισε για τη Λίβερπουλ, με τον Σακά να σημειώνει και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι στο 78’ και να χαρίζει το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Μικέλ Αρτέτα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/7 τελικές, έναντι 8/3 της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία είχε την κατοχή της μπάλας με 57%. Με τη νίκη αυτή, η Άρσεναλ έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ένα βαθμό διαφορά από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι. Η Λίβερπουλ έμεινε στους δέκα βαθμούς, μετά τη δεύτερη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.