Σεβίλλη-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1: Πήρε βαθμό η ομάδα του Βαλβέρδε

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», στην αναμέτρηση με τη Σεβίλλη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Όλιβερ Τόρες στο 4’, στο ντεμπούτο του Χόρχε Σαμπάολι, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μικέλ Βέσγκα στο 73’. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αντέρ Ερέρα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 55% κατοχή της μπάλας και 21/4 τελικές έναντι 10/3 των Ανδαλουσιανών. Οι Βάσκοι έφτασαν τους 17 βαθμούς και ανέβηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά, η Σεβίλλη βρίσκεται στη 17η θέση της βαθμολογίας με έξι βαθμούς.