Σεντ Τζόστον-Σέλτικ 1-2: Ο Γιακουμάκης της χάρισε το τρίποντο

Ο Γιώργος Γιακουμάκης χάρισε τη νίκη 2-1 στη Σέλτικ, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σεντ Τζόστον.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 42’ με το αυτογκόλ του Άντριου Κόστινταϊν, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Άλεξ Μίτσελ. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες οδηγούνταν στην ισοπαλία, ο Γιώργος Γιακουμάκης βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Αυτό ήταν το τέταρτο φετινό ματς του Έλληνα επιθετικού σε έντεκα εμφανίσεις όλες τις διοργανώσεις και το τρίτο στο σκωτσέζικο πρωτάθλημα σε επτά ματς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 75% κατοχή μπάλα και 11/4 τελικές έναντι 8/3 της Σεντ Τζόστον. Με τη νίκη αυτή, η Σέλτικ έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με πέντε βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Ρέιντζερς, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Η Σεντ Τζόστον έμεινε στους δέκα βαθμούς και στην ένατη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.