Πρώτο «διπλό» και πέμπτη θέση για Βαλένθια

Η Βαλένθια πέρασε από το «Ελ Σαδάρ» και την Παμπλόνα επικρατώντας 2-1 της Οσασούνα.

Χαμένα πέναλτι, αποβολές και τρία γκολ περιελάμβανε το πρώτο παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Πριμέρα.

Με τον Καβάνι να δημιουργεί και τον Κλάιφερτ να εκτελεί, οι «νυχτερίδες» μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 28’, διπλασιάζοντας το προβάδισμά τους στο 54’ με τον Ντιακαμπί. Η Οσασούνα απέτυχε να μπει αμέσως και πάλι μέσα στο ματς, αφού τρία λεπτά αργότερα, ο Άβιλα αστόχησε από τη λευκή βούλα. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 69ο λεπτό ο Ουνάι Γκαρθία υπέπεσε στο πέναλτι και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο.

Ο Καβάνι όμως απέτυχε να τελειώσει το ματς από τη λευκή βούλα, και έτσι η Οσασούνα συνέχισε να ελπίζει. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντιακαμπί που είχε περάσει εκτός αγώνα, «κιτρινίστηκε» για δεύτερη φορά και αποβλήθηκε, με τον Μπράσανατς να μειώνει τελικά το σκορ στο 90’+3’ (1-2). Η Οσασούνα ολοκλήρωσε τελικά το ματς με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Πένια με απευθείας κόκκινη στο έκτο λεπτό του έξτρα χρόνου.

Με την πρώτη εκτός έδρας νίκη της, η Βαλένθια ανέβηκε στους 13 βαθμούς και έπιασε στην 5η θέση τις Ατλέτικο, Σοθιεδάδ αλλά και Οσασούνα.

Οσασούνα (Αρασάτε): Ερέρα, Κρουθ, Εζ Άντμπε (72’ Μπράσανατς), Κίκε Γκαρθία, Βιδάλ (46′ Πένια), Ουνάι Γκαρθία, Ερνάντεθ (46′ Σάντσεθ), Τόρο, Μονκαγιόλα, Ορόθ (63′ Ρούμπεν Γκαρθία), Γκόμεθ (53′ Άβιλα).

Βαλένθια (Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Κομέρτ, Ντιακαμπί (86′ Γκάμπριελ Παουλίστα), Γκαγιά, Αλμέιδα, Γκιγιαμόν (62′ Μούσα), Μοριμπά (74′ Λάτο), Κλάιφερτ (74′ Φουλκέ), Καβάνι (74′ Ντούρο), Λίνο.