Μίλαν-Γιουβέντους 2-0: Κυριάρχησε και έπιασε κορυφή η πρωταθλήτρια

Η Μίλαν νίκησε εύκολα 2-0 τη Γιουβέντους στο Σαν Σίρο και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι «ροσονέρι» άνοιξαν το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Φικάγο Τομόρι, ενώ ο Μπραχίμ Ντίαθ στο 54’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι πρωταθλητές Ιταλίας τελείωσαν το ματς με 21/3 τελικές έναντι 10/3 της Γιουβέντους, η οποία είχε την κατοχή της μπάλας με 61%. Η Μίλαν έφτασε τους 20 βαθμούς και ισοβαθμεί στην κορυφή μαζί με τις Νάπολι και Αταλάντα, οι οποίες έχουν ένα ματς λιγότερο. Η Γιουβέντους έμεινε στους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.