«Διπλό» και τετράδα η Βέρντερ

Με 2-1 πέρασε από την έδρα της Χόφενχαϊμ η Βέρντερ Βρέμης στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Όλε Βέρνερ έφτασε με αυτόν τον τρόπο τους 15 βαθμούς και με ματς περισσότερο, ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με Μπάγερν και Ντόρτμουντ, ενώ οι δύο τελευταίες παίζουν μεταξύ τους.

Ο Ντουκς έβαλε μπροστά τη Βέρντερ στο 18ο λεπτό, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πριν το ημίχρονο, με τον Νταμπούρ να κάνει το 1-1 στο 32’.

Ο Φούλκρουγκ που «σέρβιρε» το πρώτο γκολ, ήταν ο σκόρερ του δεύτερου για τη Βέρντερ, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι, ο Γερμανός έγραψε το τελικό 1-2. Αποτέλεσμα που άφησε τη Χόφενχαϊμ στους 14 βαθμούς και την έκτη θέση.

Χόφενχαϊμ (Μπράιτενραϊτερ): Μπάουμαν, Ανχελίνο (89’ Μπρουν Λάρσεν), Μπάουμγκαρτνερ, Νταμπούρ, Γκάιγκερ (88’ Στίλερ), Κάμπακ, Κράμαριτς (66’ Ρούτερ), Ενσοκί, Πρόμελ, Σκοβ (66’ Καντεραμπέκ), Φογκτ.

Βέρντερ Βρέμης (Βέρνερ): Παβλένκα, Ντουκς, Φρίεντλ, Φούλκρουγκ, Γκρος (90’+1’ Πίεπερ), Γκρούεφ (59’ Μπιτενκούρ), Γιούνγκ (75’ Μπιουκάναν), Σμιντ (90’+2’ Στάγκε), Σταρκ, Βελίκοβιτς, Βάισερ.