Champions League: Σίλβα «on fire» και νίκη για την Λειψία

Λειψία και Σέλτικ αναμετρήθηκαν για την τρίτη αγωνιστική του έκτου ομίλου με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη.

Η τρίτη αγωνιστική του Champions League βρήκε αντιμέτωπες τις δύο ομάδες που ήθελαν οπωσδήποτε βαθμούς με την  Λειψία να το καταφέρνει

Λειψία – Σέλτικ 3-1

Στο πρώτο μέρος τον κύριο λόγο τον είχε η Λειψία όσο αφορά την κατοχή μπάλας και ανάπτυξης στο γήπεδο, όμως οι Κέλτες είχαν βρεί περισσότερες φορές τον χώρο για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στο 27′ όμως ο Νκουκου κατάφερε να βρει δίχτυα για τους γηπεδούχους, (λίγα λεπτά πριν είχε σκοράρει με πολύ ωραίο πλασέ αλλά κατοχυρώθηκε ως οφσάιντ) και να τους δώσει το προβάδισμα. Έπειτα από το γκόλ και οι δύο ομάδες ανέβασαν τον ρυθμό, αλλά το ημίχρονο βρήκε την Λειψία νικήτρια.

Στο δεύτερο μέρος η Σέλτικ μπήκε δυναμικά και στο 47ο λεπτό ο Φιλίπε έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Η Λειψία πείσμωσε, ανέβασε στροφές και στο 64′ ο Σίλβα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η Λειψία συνέχισε να πιέζει, έβρισκε συνεχώς χώρους για να εκδηλώσει επιθέσεις και ο Σίλβα βρήκε εκ νέου δίχτυα στο 77′ κάνοντας το 3-1.

Το ματς έληξε με το σκορ να είναι 3-1 υπέρ της Γερμανικής ομάδας που κατάφερε να πάει στην τρίτη θέση με τρεις βαθμούς, στον έκτο όμιλο.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι (13′ Μπλάσβιχ) Σιμακάν, Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Ράουμ (81′ Χάλστενμπεργκ), Σλάγκερ, Καμπλ (71′ Χαϊνταρά), Βέρνερ (71′ Φόρσμπεργκ), Ενκουνκού, Σομποσλάι (82′ Πόουλσεν), Σίλβα

ΣΕΛΤΙΚ: Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Γουέλς, Γενς, Τέιλορ, Ο’Ράιλι (75′ Χακσαμπάνοβιτς), ΜακΓκρέγκορ (37′ Άμπιλντγκααρντ), Χατάτε (82′ ΜακΚάρθι), Μαέντα (75′ Φόρεστ), Φουρουχάσι (82′ Γιακουμάκης), Ζότα

ΛΕΙΨΙΑ – ΣΈΛΤΙΚ 3-1