Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-0: Ιταλική συνταγή νίκης

Με γκολ του Τσαλχάνογλου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Ίντερ επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα στο Μιλάνο με 1-0 για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στη δεύτερη θέση με μία νίκη, αλλά πλέον οι Ιταλοί βρίσκονται μόνοι πίσω από την Μπάγερν. Οι Καταλανοί είχαν την κατοχή, είχαν δοκάρι με τον Ντεμπελέ, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση και στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Μπάρτσα την κατοχή, η Ίντερ το γκολ

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκαν τα πλάνα των δύο προπονητών. Η Ίντερ περίμενε την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο με σκοπό να της κλείσει τους διαδρόμους προς την περιοχή της και παράλληλα να βγει στην αντεπίθεση  πιάνοντας απροετοίμαστη την άμυνα των Καταλανών. Το σύνολο του Ινζάγκι απείλησε δύο φορές με τον Τσαλχάνογλου και Λαουτάρο Μαρτίνεζ, ωστόσο κανένας από τους δύο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν. Στην αντίπερα όχθη η Μπαρτσελόνα είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας και σχεδόν τις τετραπλάσιες επιθέσεις από τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά όχι μόνο δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, αλλά πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενη πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Τσαλχάνογλου με σουτ έξω από την περιοχή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 1-0.

Κράτησε το μηδέν

Ο Τσάβι βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα έδωσε εντολή να αλλάζουν πλευρές οι Ραφίνια, Ντεμπελέ. Ο τελευταίος από τα αριστερά δημιούργησε την καλύτερη στιγμή της Μπαρτσελόνα, με το δοκάρι να σταματά την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα στο 61’. Στο 67’ ο Πέδρι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας, όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Φάτι. Οι προσπάθειες των «Μπλαουγκράνα» δεν στέφθηκαν με επιτυχία και έτσι η Ίντερ διπλασίασε τις νίκες της στον όμιλο και έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση με έξι βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπάγερν και τρεις περισσότερους από την Μπαρτσελόνα που ακολουθεί.

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Ονάνα, Μπαστόνι, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Λαουτάρο Μαρτίνες – Μπουσκέτς, Γκάβι

Ιντερ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (76’Ατσέρμπι), Μπαστόνι Ντιμάρκο (76’Ντούμφρις), Νταρμιάν (76’Γκόσενς), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (85’Ασλάνι), Μχιταριάν, Κορέα (56’Ντζέκο), Λαουτάρο Μαρτίνες

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Έρικ Γκαρσία, Αλόνσο (63’Μπαλντέ), Σέρτζι Ρομπέρτο, Κρίστενσεν (58’ Πικέ), Μπουσκέτς, Πέδρι, Γκάβι (83’Κεσιέ), Ντεμπελέ, Ραφίνια (63’Φάτι), Λεβαντόφσκι