«Στοπ» της Ουσασούνα στη Ρεάλ

Το απόλυτο της Ρεάλ στην Ισπανία δεν συνεχίστηκε και την 7η αγωνιστική αφού η Οσασούνα έφυγε με βαθμό από το «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τους παίκτες του Αντσελότι στη σεζόν, με τη «βασίλισσα» πλέον να μετρά 19 βαθμούς και να αποκτά συγκάτοικο στην κορυφή την Μπαρτσελόνα. Στην έκτη θέση η Οσασούνα με 13 πόντους, όσους και οι Ατλέτικο, Σοθιεδάδ.

Η Ρεάλ προηγήθηκε με τον Βινίσιους Τζούνιορ στο 42’ μετά από πάσα του Αλάμπα, αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού πέντε λεπτά μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο Γκαρθία συνεργάστηκαν, με τον Ουνάι να σερβίρει και τον Κίκε να εκτελεί για το 1-1.

Το ματς αποδείχθηκε επεισοδιακό αφού ο Ουνάι Γκαρθία υπέπεσε σε πέναλτι στο 78’ με αποτέλεσμα να αποβληθεί λόγω διαμαρτυρίας στη συνέχεια, ο Μπενζεμά όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ο Γάλλος πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ μέσω VAR.