Σίτι-Γιουνάιτεντ 6-3: Οι Χάαλαντ και Φόντεν έκαναν ότι ήθελαν

Η Μάντσεστερ Σίτι μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε παράσταση για ένα ρόλο και επικράτησε ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 6-3.

Μόλις στο όγδοο λεπτό, ο Φιλ Φόντεν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. لعبة روليت مجاني Στη συνέχεια, ακολούθησαν δυο γκολ από τον Έρλινγκ Χάαλαντ, σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 34’ και στο 37’, ο Νορβηγός επιθετικός έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στους «πολίτες», οι οποίοι σημείωσαν και τέταρτο γκολ με τον Φόντεν στο 44’.

Ο Άντονι μείωσε το σκορ για τους «κόκκινους διαβόλους» στο 56’, όμως ο Έρλινγκ Χάαλαντ σημείωσε το τρίτο σερί εντός έδρας χατ τρικ στο 64’ και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα γκολ. Ο Νορβηγός επιθετικός έφτασε τα 17 γκολ σε έντεκα ματς τη φετινή σεζόν, από τα οποία τα 14 είναι στο αγγλικό πρωτάθλημα. Ο Φιλ Φόντεν έκανε και αυτός χατ τρικ στο 72’, για να μαζέψει το σκορ η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγ, με δυο γκολ του Αντονί Μαρσιάλ στο 84’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι. Οι Χάαλαντ και Φόντεν σημείωσαν μαζί χατ τρικ στον ίδιο αγώνα, κάτι που συμβαίνει για τέταρτη φορά στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι προηγούμενες ήταν το 2003 από τους Πέναντ και Πιρές στο Άρσεναλ-Σαουθάμπτον, το 2007 από τους Σάντα Κουζ και Μπέντ στο Γουίγκαν-Μπλάκμπερν και το 2019 από τους Πέρες και Βάρντι στο Σαουθάμπτον-Λέστερ.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας με 55%. Οι «πολίτες» είχαν 22/10 τελικές, έναντι 12/8 τελικών των «κόκκινων διαβόλων». Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 20 βαθμούς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. لعبه القمار Επίσης, η Μάντσεστερ Σίτι έχει σημειώσει πάνω από τρία γκολ σε όλα τα φετινά της εντός έδρας ματς στο αγγλικό πρωτάθλημα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στους δώδεκα βαθμούς και στην έκτη θέση της βαθμολογίας, μετά την τρίτη φετινή τους ήττα. قواعد لعبة البولينج