Εσπανιόλ-Βαλένθια 2-2: Έσωσαν τον βαθμό οι «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Εσπανιόλ (2-2).

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 53’ με τον Γκαμπριέλ Παουλίστα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Χοσέλου έφερε το ματς στα ίσια για τος γηπεδούχους . Ο Σέρχι Ντάρντερ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 83’ και το έργο των «νυχτερίδων» έγινε δυσκολότερο όταν έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μάρκος Αντρέ στο 85’ Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ και αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Βαλένθια να πιέσει για την ισοφάριση και να τα καταφέρει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Έραϊ Τσιουμάρτ.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο είχε 63% κατοχή μπάλας και 12/5 τελικές έναντι 10/5 των γηπεδούχων. Η Βαλένθια έφτασε τους δέκα βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Η Εσπανιόλ έφτασε τους πέντε βαθμούς βρίσκεται στη 16η θέση της βαθμολογίας.