Βαλένθια-Θέλτα 3-0: Κυριάρχησαν και νίκησαν οι «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια νίκησε 3-0 τη Θέλτα στο «Μεστάγια» και παρέμεινε κοντά στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Το σκορ για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο άνοιξε ο Σάμου Καστιγιέχο στο 37’. Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φράνκο Σέρβι και το έργο των γηπεδούχων έγινε ευκολότερο. Στο 82’, ο Μάρκος Αντρέ σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντρέ Αλμέιδα.

Οι «νυχτερίδες» είχαν 66% κατοχή μπάλας και 14/7 τελικές, ενώ η Θέλτα είχε 6/2 τελικές. Η Βαλένθια έφτασε τους εννέα βαθμούς, μετά την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Η Θέλτα έμεινε στους επτά βαθμούς και βρίσκεται στη 13η θέση της βαθμολογίας.