Κοπεγχάγη-Σεβίλλη 0-0: «Κόλλησαν» στο μηδέν

Η Κοπεγχάγη παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στη Σεβίλλη και οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στον έβδομο όμιλο του Champions League.

Οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχαν κατοχή μπάλας (62% στο α’ μέρος) και η πρώτη τους ευκαιρία χάθηκε στο 8′ με τον Ράκιτιτς. Στο 24′  απείλησαν με τον Εν Νεσιρί, ενώ για τους γηπεδούχους ο Γιόχανεσον είχε την πρώτη τελική στο 27′.

Στο 39′ ο Βάβρο εκτέλεσε φάουλ, όμως ο Ντμίτροβιτς, είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε την μπάλα. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ούτε ο Κλάεσον μπόρεσε να «δει» δίκτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Ο Ιρφάν Πέλιτο (Βοσνία / Ερζεγοβίνη) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ντάραμι, Κλάεσον/ Τζορδάν, Καρμόνα.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Ράιαν, Ντέικς, Κχοτσολάβα, Βάβρο, Κρίστιανσεν, Ζέκα, Στάμενιτς, Φαλκ (79′ Λεράγκερ), Γιοχάνεσον (87′ Σέρενσεν), Νταραμί (Μουκάιρου), Κλάεσον (79′ Χάραλντσον).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ντμίτροβιτς, Καρμόνα, Γκούντελι, Σάλας, Τέγες, Ράκιτιτς (66′ Τζορδάν), Φερνάντο, Ντιλέινι (67′ Γκόμες), Εν-Νεσιρί (74′ Ντόλμπεργκ), Ίσκο (84′ Γιανουζάι), Λαμέλα (73′ Σούσο).