Φιλική ήττα για την εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε με 0-1 από το αντίστοιχο συγκρότημα της Σλοβακίας σε φιλικό αγώνα, στο γήπεδο του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη.

Το γκολ για τις Σλοβάκες σημείωσε η Στράκοβα στο 50ό λεπτό, ενώ στο 15΄ οι φιλοξενούμενες είχαν δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ της Μπούτσκοβα.

Στο 65ο λεπτό η Ίβιτς βρέθηκε σε θέση τετ α τετ μετά από συνεργασία με τη Δέλιου όμως η καίρια επέμβαση της Μαρίτσκοβα αποσόβησε την ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες και πάλι την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου στις 11:00 στη δεύτερη φιλική τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους ενόψει της συμμετοχής τους στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στα τέλη του μήνα.

ΕΛΛΑΔΑ (Γ. Παπακώστας): Μαρία Σοφία Μούγιου, Μαξ, Κωνιωτάκη, Ζάγκλη, Φανουράκη, Γιοβάνη, Λαζαράκη, Μαρία Ελένη Μούγιου, Μούκα, Γκότση, Θεοδωράκη. Έπαιξαν και οι: Πεταλωτή, Λομποτέση, Δέλιου, Γιαννή, Φακίνου, Ίβιτς, Κατηκαρίδου, Κιουρεξίδου, Κωστάρα, Καϊτατζή, Τζούρτζεβιτς, Ντάτη.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Τ. Ζέλσιτς): Οπάλκοβα, Βακούλοβα, Χορβάτχοβα, Σερβάτκοβα, Μαρτίσκοβα, Παούνκοβα, Στράκοβα, Μπούσκοβα, Μπελίσκοβα, Χλαβίνκοβα, Ζίγκοβα. Έπαιξαν και οι: Ζιάρβοα, Σουπολίκοβα, Μιχάλτσοβα, Ρουμαντσίκοβα, Σλούκοβα, Πετράσοβα, Κραμλίκοβα, Γκλόντοβα, Προκόπσοβα.