Σασουόλο-Ουντινέζε 1-3: Χτύπησαν στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι

Με δυο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Ουντινέζε πέρασε νικηφόρα (3-1) από τη «Μαπέι».

Η Σασουόλο άνοιξε το σκορ στο 33’ με τον Ντάβιντε Φρατέζι, όμως έμεινε με δέκα παίκτες στο 43’, λόγω αποβολής του Ρουάν Τρεσόλντι. Η Ουντινέζε εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά ισοφάρισε με τον Μπέτο στο 75’. Ο Λαζάρ Σάμαρτζιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα και πάλι ο Μπέτο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 68% κατοχή μπάλα και 89% ακρίβεια πασών. Επίσης, είχαν 17/4 τελικές προσπάθειες, έναντι 5/2 των γηπεδούχων. Η Ουντινέζε έφτασε τους 13 βαθμούς και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η Σασουόλο έμεινε στους έξι βαθμούς και στη 13η θέση της βαθμολογίας.