Ρεάλ Μαδρίτης-Μαγιόρκα 4-1: Υγιεινός περίπατος για τη «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εύκολα 4-1 τη Μαγιόρκα και παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «μερένχες» και προηγήθηκαν με τον Βεντάτ Μουρίκι στο 35’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε να βρίσκει δίχτυα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι «μερένχες» μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι να πάρουν τους τρεις βαθμούς και σημείωσαν το δεύτερο γκολ τους με τον Βινίσιους Τζούνιορ στο 72’.

Ο Ροντρίγκο στο 89’ σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι, με τον Αντόνιο Ρούντιγκερ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η «Βασίλισσα» της Ευρώπης τελείωσε τον αγώνα με 69% κατοχή μπάλας και 91% ακρίβεια πασών. Επίσης, είχε 22/7 τελικές προσπάθειες, έναντι 5/2 των φιλοξενούμενων.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν του 15 βαθμούς και παρέμειναν μόνοι πρώτοι, δυο βαθμούς πάνω από την Μπαρτσελόνα, η οποία βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Η Μαγιόρκα έμεινε στους πέντε βαθμούς και στη 13η θέση της βαθμολογίας.