Χετάφε-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1: Πρώτη φετινή νίκη για τους Μαδριλένους

Η Χετάφε επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ, στη μεγάλη έκπληξη της πέμπτης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ουνάλ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Αλένια σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας στο 48’. Ο Μέντεθ μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 50’, όμως παρά την υπεροχή τους δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Οι Βάσκοι είχαν 67% κατοχή μπάλας και 13/6 τελικές προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 8/3 τελικές. Μετά την πρώτη φετινή της νίκη, η Χετάφε έφτασε τους τέσσερις βαθμούς και βρίσκεται στη 18η θέση της βαθμολογίας. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε στους επτά βαθμούς και βρίσκεται στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας.