Ράγιο Βαγιεκάνο-Βαλένθια 2-1: Ανώμαλη προσγείωση για τις «νυχτερίδες»

Η Ράγιο Βαγιεκάνο υποχρέωσε τη Βαλένθια στην τρίτη φετινή της ήττα, μετά το 2-1 στη Μαδρίτη.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Παλαθόν στο 5’, ενώ ο Νίκο Γκονζάλες στο 52’ με αυτογκόλ, έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο ήταν να μειώσει το σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μουκτάρ Ντιακαμπί.

Η Βαλένθια είχε την κατοχή της μπάλας με 55%, καθώς επίσης και τις περισσότερες τελικές (17/4 έναντι 14/6). Η Ράγιο Βαγιεκάνο ανέβηκε στη δέκατη θέση της βαθμολογίας με επτά βαθμούς, μετά τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ η Βαλένθια έμεινε στους έξι βαθμούς και στη δωδέκατη θέση της βαθμολογίας.