Κάντιθ-Μπαρτσελόνα 0-4: Ένας ακόμα περίπατος για τους «μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-0 την Κάντιθ εκτός έδρας, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία.

Η καταλανική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Φρένκι Ντε Γιονγκ στο 55’ και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, δέκα λεπτά αργότερα (65’). Ο Πολωνός επιθετικός έφτασε τα εννέα γκολ σε έξι ματς τη φετινή σεζόν. Στο φινάλε της αναμέτρησης, οι Ανσού Φατί και Ουσμπάν Ντεμπελέ σκόραραν στο 86’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπαρτσελόνα είχε 71% κατοχή μπάλας και 16/8 τελικές προσπάθειες, ενώ η Κάντιθ είχε 6/0. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την κατάρρευση ενός φιλάθλου στις εξέδρες και τις στιγμές αγωνίας, που έζησαν οι παίκτες των δυο ομάδων, μέχρι να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Με αυτή τη νίκη τους, οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει δώδεκα. Η Κάντιθ από την πλευρά της έμεινε χωρίς βαθμό και ουραγός της βαθμολογίας.