Conference League: Εκπληξη στη Φλωρεντία, θρίλερ σε Ισπανία και Τσεχία

Στη σκιά των επεισοδίων στη Νις της Γαλλίας (το ματς ξεκίνησε με 45 λεπτά καθυστέρηση) η πρώτη δόση της πρεμιέρας του Conference League επεφύλαξε και εκπλήξεις αλλά και συναρπαστικά παιχνίδια.

Στη Φλωρεντία η Φιορεντίνα υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 από την πρωτάρα και αδύναμη Ρίγκας Φουτμπόλα της Λετονίας στην μεγάλη έκπληξη της βραδιάς.

Παιχνίδια θρίλερ έγιναν στην Ισπανία και την Τσεχία. Στο Μαδριγάλ η Βιγιαρέαλ έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στη Λεχ Πόζναν. Προηγήθηκε 3-1, χαλάρωσε, ισοφαρίστηκε 3-3 και τελικά λυτρώθηκε στο 89′ με γκολ του Κοκλέν (4-3). Στην Τσεχία η Σλοβάτσκο προγήθηκε 2-0 της Παρτιζάν η οποία έμεινε από το πρώτο ημίχρονο με 10 παίκτες. Όμως οι σέρβοι κατάφεραν να φέρουν το ματς τουμπα, να προηγηθούν3-2 αλλάδεν άντεξαν ως το τέλος και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 3-3.