Ιταλία, Serie A (5η αγωνιστική): Μόνη πρώτη η Αταλάντα, στο +2 από Νάπολι και Μίλαν

Οι υπόλοιποι «σκοτώνονται» και η Αταλάντα απολαμβάνει μόνη την κορυφή της Siere A στην Ιταλία, μετά την εκτός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Μόντσα για την 5η αγωνιστική.

Η ομάδα του Γκασπερίνι, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε ένα οκτάλεπτο με τον Χόιλουντ (57’) και το αυτογκόλ του Μάρλον (65’) καθάρισε το ματς. Έφτασε έτσι στους 13 πόντους και είναι μόνη πρώτη, στο +2 από Νάπολι και Μίλαν που ακολουθούν. Στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό ακόμα, βρίσκεται η Μόντσα.

Στους 10 βαθμούς ανέβηκε η Τορίνο που στο Ολυμπιακό Στάδιο της πόλης, επικράτησε της Λέτσε με 1-0 χάρη σε γκολ του Βλάσιτς στο 40ο λεπτό. Στο άλλο ματς της ημέρας, Σαλερνιτάνα και Έμπολι μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς στο στάδιο «Αρέκι» μετά το τελικό 2-2.