Έβερτον-Λίβερπουλ 0-0: «Κουλουράκια» στο ντέρμπι της πόλης

Ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) αναδείχτηκαν Έβερτον και Λίβερπουλ, στην αναμέτρηση για την έκτη αγωνιστική της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και περισσότερες ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία, όμως για μια ακόμα φορά τη φετινή σεζόν, δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή του σε νίκη. Οι δυο ομάδες είχαν από μια κλασσική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά η Έβερτον έφτασε κοντά στο γκολ με το δοκάρι του Ντέιβις στο 33’ και στη συνέχεια η Λίβερπουλ είδε τους Νούνιες και Ντίας να σημαδεύουν δυο φορές το δοκάρι στο 43’.

Στο 50’, ο Τσιμίκας βρέθηκε κοντά στο γκολ, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο. Η Έβερτον βρήκε δίχτυα στο 69’ με τον Κόαντι, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είχε ένα ακόμα δοκάρια για τους φιλοξενούμενους στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και έτσι παρέμεινε το 0-0, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα στην αναμέτρηση του “Γκούντισον Παρκ”.

Η Λίβερπουλ τελείωσε τον αγώνα με 23 τελικές προσπάθειες, από τις οποίες οι οκτώ εντός στόχου, έναντι 14 της Έβερτον, η οποία είχε τρεις στην εστία. Το ποσοστό κατοχής μπάλας της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε το 61% με 80% εύστοχες πάσες.

Η Έβερτον έχει πλέον τέσσερις βαθμούς μετά από έξι αγωνιστικές, καθώς μετράει τέσσερις ισοπαλίες, ενώ η Λίβερπουλ έφτασε τους εννέα βαθμούς, μετά την τρίτη της ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα.