Αγγλία: Απτόητη η Άρσεναλ, λύτρωση στο τέλος για Λίβερπουλ, διέλυσε τη Νότιγχαμ η Σϊτι

Το 5/5 στην Πρέμιερ Λιγκ έκανε η Άρσεναλ μετά τη νέα νίκη της επί της Άστον Βίλα.

Τους 15 βαθμούς έφτασε η ομάδα του Αρτέτα, που αντέδρασε όπως έπρεπε μετά την ισοφάριση από τον Ντόουγκλας Λουίζ στο 74’ στο παιχνίδι του «Έμιρεϊτς» αφού τρία λεπτά αργότερα ο Μαρτινέλι έγραψε το 2-1. Οι «κανονιέρηδες» είχαν προηγηθεί με τον Ζέσους στο 30’.

Σε απόσταση δύο βαθμών ακολουθεί την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Σίτι, που με τον Έρικ Χάλαντ να πετυχαίνει χατ τρικ σε ένα ημίχρονο (12’, 23’, 38’) επιβλήθηκε της Νότιγχαμ στο «Ίτιχαντ». Κανσέλο (50’) και Άλβαρες (65’, 87’) τα άλλα τέρματα των «πολιτών».

Δεύτερη σερί νίκη για τη Λίβερπουλ, που χρειάστηκε το τέρμα του Καρβάλιο στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων για να λυγίσει τη Νιούκασλ στο «Άνφιλντ» με 2-1. Ο Φιρμίνο στο 61’ είχε ισοφαρίσει το γκολ του Ίσακ από το 38’, ωστόσο το φινάλε μετατράπηκε σε «θρίλερ»!