Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: Μπρούνο Φερνάντες λαμπρός την οδηγεί (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μπρούνο Φερνάντες, επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Σαουθάμπτον και πανηγύρισε τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη. Ντεμπούτο για Κασεμίρο, πέρασε ως αλλαγή ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μετά από δύο ήττες φαίνεται πως σηκώνουν επιτέλους κεφάλι. Μετά την σπουδαία τους επικράτηση την περασμένη αγωνιστική με 2-1 επί της Λίβερπουλ, κατέκτησαν ακόμη ένα τρίποντο. Αυτή τη φορά στο «Saint Mary’s Stadium» κόντρα στην Σαουθάμπτον με 1-0.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε το 19’ όταν ο Φερνάντες με κεφαλιά έδωσε την μπάλα στον Ελάγκα, ο οποίος από τα δεξιά δοκίμασε το σουτ, με τον Μπαζούνου να αποκρούει με το σώμα. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ του σταμάτησε πάνω στα σώματα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Έρικσεν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ούτε τώρα μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ της Σάουθαμπτον.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν την αντίπαλη εστία στο 31’. Ο Κότσαπ έκανε το κοντρόλ στο δεύτερο δοκάρι της εστίας του Ντε Χέα , αλλά το πλασέ του ήταν κακό, με την μπάλα να περνά άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.

Στο δεύτερο 45λεπτο η πρώτη καλή στιγμή για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε στο 49’. Ο ΜακΤόμινεϊ πλάσαρε, αλλά ο Μπαζούνου έδιωξε με γροθιές, παραχωρώντας κόρνερ. Ότι δεν έκανε ο 25χρονος Σκωτσέζος μέσος, το πέτυχε λίγα λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Φερνάντες. Ο Ντάλοτ έκανε το γύρισμα προς τα πίσω, με τον Φερνάντες να κάνει κατευθείαν το πλασέ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 0-1. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της ομάδας του Τεν Χανγκ μακριά από το «Ολντ Τράφορντ» από τον Απρίλιο!

Το σκορ στη συνέχεια της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε. Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο φινάλε κατέκτησαν το τρίποντο. Με αυτόν τον τρόπο έφτασαν τους έξι βαθμούς στην έκτη θέση, ενώ η Σαουθάμπτον παρέμεινε 13η στην κατάταξη με 4 βαθμούς.