Αζαξιό – Λιλ 1-3: «Ξέσπασε» από το πρώτο ημίχρονο

Από το πρώτο ημίχρονο η Λιλ έβαλε τις βάσεις για μία εύκολη νίκη απέναντι στην Αζαξιό και στο τέλος πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο με 3-1.

Μετά την βαριά ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν την περασμένη αγωνιστική, η Λιλ επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στα θετικά αποτελέσματα. Αυτή τη φορά κατέκτησε εκτός έδρας το τρίποντο, κόντρα στην Αζαξιό και έφτασε στην τέταρτη θέση της κατάταξης με επτά βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε Γιουσούφ Γιαζίτσι στο 17′ για να διπλασιάσει τα τέρματα της Λιλ ο Μπάμπα δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 67′ ο Τιάγκο Ντζαλό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 84′ με τον Μπαγιάλα. Η Λιλ μάλιστα έχασε την ευκαιρία να κάνει το 4-1, καθώς ο Νταβίντ αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι.