Μόντσα – Ουντινέζε 1-2: Παρθενική νίκη για τους «φριουλιάνι»

Η Ουντινέζε αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στο τέλος να κατακτήσει το εκτός έδρας τρίποντο κόντρα στην Μόντσα (1-2), στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής.

Η Μόντσα ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κολπάνι βρέθηκε μέσα στην περιοχή κι εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, πετυχαίνοντας το 1-0. Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα, η Ουντινέζε ισοφάρισε με τον Μπέτο, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία.

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα και συγκεκριμένα στο 77′, ο Ουντότζι πέφτοντας βρήκε δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στους Φριουλάνι με 1-2. Με αυτόν τον τρόπο η νεοφώτιστη Μόντσα παραμένει χωρίς βαθμό και με παθητικό οκτώ τερμάτων. Από την άλλη, η Ουντινέζε έφτασε τους 4 βαθμούς, ούσα 10η στην βαθμολογική κατάταξη της Serie A.