Γκόου Αχέντ Ιγκλς-Αϊντχόφεν 2-5: “Περίπατος” για τους φιλοξενούμενους

Η Αϊντχοφεν νίκησε εύκολα 5-2 την Γκόου Αχέντ Ιγκλς για τη δεύτερη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε ο Λουκ Ντε Γιονγκ στο 3’ για την Αϊντχόφεν, όμως ο Ισάκ Λίντμπεργκ ισοφάρισε στο 14’. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 32’, λόγω αποβολής του Ματς Ντεζίλ και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Τσάβι Σίμονς. Στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αρμάντο Ομπίσπο σημείωσε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο μέρος, ο Τσάβι Σίμονς σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τέταρτο της ομάδας του στο 76’, για να μειώσει για τους γηπεδούχους ο Όλιβερ Βάλακερ Εντβάρντσεν στο 80’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζου Φέερμαν στο 89’. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Αϊντχόφεν σε ισάριθμες αγωνιστικές του ολλανδικού πρωταθλήματος, ενώ η Γκόου Αχέντ Ιγκλς γνώρισε τη δεύτερη ήττα της.