Τάεκβοντο: 5η θέση στη γενική κατάταξη για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο της Κορέας

Τον περασμένο Μάϊο, η Ελλάδα ολοκλήρωνε την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών με τη μεγαλύτερη συγκομιδή μεταλλίων των τελευταίων 12 ετών. Πέντε μήνες αργότερα και συγκεκριμένα σήμερα, στο Τσαντσιόν της Κορέας, το ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό έφτασε σε μια ακόμη μεγάλη ομαδική διάκριση.

Πέμπτη θέση στη γενική κατάταξη και 5η θέση στην κατάταξη των αγοριών μεταξύ 140 κρατών. Η απονομή έγινε στον αρχηγό της ελληνικής αποστολής, Σήφη Μακρυνάκη, ο οποίος ήταν αρχηγός αποστολής και στη διοργάνωση του περασμένου Μαϊου στο Βελιγράδι.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της στο “Τσαντσιόν 2024” με δύο μετάλλια: χρυσό ο Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός στα 51 κιλά και χάλκινο η Λαμπριάνα Ασημάκη στα 49 κιλά. Επίσης η χώρα μας κατέκτησε και δύο 5ες θέσεις με τις Μελίνα Γεωργίου (46 κιλά) και Χριστίνα Γεωργία Αηδονίδου (44 κιλά).

Να θυμίσουμε ότι συνοδοί προπονητές για τη διοργάνωση της Κορέας, ήταν οι Κωνσταντίνος Καπάνης, Κωνσταντίνος Αντωνακόπουλος και Μιλτιάδης Γουρουφίδης.