World Para Taekwondo Open Challenge: Στο βάθρο Γκέντζου και Παπασταματοπούλου

Στην προσπάθειά τους να συλλέξουν βαθμούς για μια καλύτερη κλήρωση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού η Χριστίνα Γκέντζου και η Ελένη Παπασταματοπούλου συμμετείχαν στο World Para Taekwondo Open Challenge, στην πόλη Gangwon-Chuncheon, στη Νότιο Κορέα.

Η Χριστίνα Γκέντζου, στη δεύτερη μόλις συμμετοχή της σε διεθνή διοργάνωση νίκησε με 4-2 τη Βρετανίδα  Μπεθ Μουνρό (αργυρή Παραολυμπιονίκης στο Τόκιο), στον ημιτελικό και στον τελικό την Ταϊλανδή Φουαφάν με 20-3 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -65κ. στην κατηγορία Κ44.

Στην ίδια κατηγορία και στα +65κ. συμμετείχε η Ελένη Παπασταματοπούλου, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Το χρυσό κατέκτησε η  Γκουλεονόι Ναϊμόβα, από το Ουζμπεκιστάν (χρυσή Παραολυμπιονίκης στο Τόκιο αλλά  στα +58κ.)