Πρωταθλήτρια Ελλάδας η Τσιγαρίδα, γέμισε μετάλλια η ΑΕΚ

Εξαιρετική ήταν η παρουσία της Ακαδημίας Πυγμαχίας της ΑΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Παίδων-Κορασίδων & Παμπαίδων-Παγκορασίδων, που διεξήχθη στα Γρεβενά. Οι «κιτρινόμαυρες» γροθιές σημείωσαν μεγάλες νίκες και από τους 7 αθλητές που συμμετείχαν, οι πέντε ανέβηκαν στο βάθρο κατακτώντας ένα χρυσό, δύο ασημένια και δύο χάλκινα. Ο προπονητής της ομάδας, Πάνος Παπαδόπουλος, έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την παρουσία του «Δικεφάλου», με το μέλλον της ΑΕΚ να προμηνύεται… λαμπρό.

Συγκεκριμένα, η Τσιγαρίδα νίκησε την Παλούση (ΑΟ Μαχητών Ελευθερούπολης) στα 60kg Κορασίδων, κατακτώντας το Πρωτάθλημα Ελλάδας. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν η Καλδέρη, καθώς ηττήθηκε στον τελικό των 63kg Κορασίδων από την Καμνίτσα (ΑΣ Άρης), και ο Κολοκούτσας, που ηττήθηκε από τον Καραΐτη (ΑΟ Μαχητών Ν. Περάμου) στον Τελικό των 60kg Παίδων. Υπενθυμίζουμε, ότι το Σάββατο ο Παπαθεοδώρου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 75kg.