Karate1 Youth: Με το ασημένιο ο Φιλιάγκος στο Μεξικό

Μετά τον Πέτρο Καρρά που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 61 κιλά του kumite junior στο Karate1 Youth League εχθές ήταν η σειρά του Αθανάσιου Φιλιάγκου να ανεβεί στο βάθρο.

Με μια εκπληκτική πορεία ο αθλητής του Α. Σ. Shotokan Karate Σαλαμίνας έφτασε στον τελικό των -52 κιλών των cadets, όπου αντιμετώπισε τον Ελβετό Lucas Zecca. Δυστυχώς η ξέφρενη πορεία του σταμάτησε εκεί, καθώς ο Ελβετός επικράτησε με 5-2, αφήνοντας τον Φιλιάγκο με το ασημένιο μετάλλιο.

Στην πορεία του μέχρι τον τελικό αντιμετώπισε κατά σειρά τον Μεξικανό Diego Rueda Salgado, τον οποίο νίκησε με 3-2. Επόμενος πήρε σειρά ο Χιλιανός Vicente Bahamonde Sanchez τον οποίο ο Φιλιάγκος νίκησε με το εντυπωσιακό 9-0. Στον αγώνα που έστελνε στον τελικό επικράτησε και του Ισπανού Paolo Lopez Petagna με υπέροχη, παρά το 2-2.

Άξιοι συγχαρητηρίων και οι δυο νεαροί καρατέκα, Φιλιάγκος και Καρράς, οι οποίοι υπό την καθοδήγηση του Θοδωρή Κουρούπη σκαρφάλωσαν στο βάθρο.