Ολυμπιακοί Αγώνες: Βέλγιο, Δανία και Ουγγαρία κατέκτησαν τα πρώτα τους μετάλλια στο Taekwondo

Την τρίτη ημέρα δράσης στο Ολυμπιακό Τουρνουά Taekwondo στο «Παρίσι 2024», τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν ο Firas Katoussi από την Τυνησία στην κατηγορία των -80kg στους Άνδρες και η Viviana Márton Kiss από την Ουγγαρία στην κατηγορία των -67kg στις Γυναίκες.

Στην κατηγορία των -80kg στους Άνδρες, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Mehran Barkhordari από το Ιράν ενώ τα χάλκινα μετάλλια πήγαν στον Simone Prince Alessio από την Ιταλία και στον Δανό Edi Hrnic.

Στην κατηγορία των -67kg στις Γυναίκες, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Aleksandra Perišić από τη Σερβία και τα χάλκινα η Αμερικανίδα Kristina Danielle Teachout και η Sarah Chaâri από το Βέλγιο.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το Βέλγιο, η Δανία και η Ουγγαρία κατέκτησαν για πρώτη φορά μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο άθλημα του Taekwondo.

Όπως συμβαίνει σε καθημερινή βάση, η ομάδα επίδειξης του World Taekwondo ξεσήκωσε για άλλη μια φορά το πλήθος με ένα φαντασμαγορικό show, πριν από τους βραδινούς αγώνες.

Στον αγώνα ομάδων μεικτών φύλων που διεξήχθη ανάμεσα στη Γαλλία και τη Βραζιλία, οι Γάλλοι ήταν αυτοί που επικράτησαν.

Η δράση συνεχίζεται σήμερα με τις τελευταίες κατηγορίες του Ολυμπιακού Τουρνουά Taekwondo στο Παρίσι, την +67kg στις Γυναίκες και την+80kg στους Άνδρες.