Back to back χρυσό σε Ολυμπιάδα και για τον Γεωργιανό Λάσα Μπεκαουρί στο Τζούντο

Μετά τους Ιάπωνες Ναγκάσε (-81κ.) και Άμπε (-66κ.) ήταν η σειρά του Γεωργιανού Λάσα Μπεκαουρί να κάνει το back to back στα χρυσά μετάλλια, στο Ολυμπιακό τουρνουά Τζούντο που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Παρίσι.

Ο Μπεκαουρί, τρία χρόνια μετά το χρυσό στο Τόκιο, πανηγύρισε την κατάκτηση της κορυφής και στη γαλλική πρωτεύουσα στην κατηγορία των -90 κιλών, στην οποία ο δικός μας, Θεόδωρος Τσελίδης, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Μπεκαουρί, στον τελικό νίκησε τον Ιάπωνα Μουράο, ενώ τρίτος μαζί με τον Τσελίδη ήταν ο Γάλλος Ντγκαγιάπ Αμπού.