Karate Youth: Με το ασημένιο ο Ηλίας Ψωμάς

Μιαν ανάσα από την κορυφή του kumite στα +76 κιλά έφτασε ο Ηλίας Ψωμάς, καθώς πριν λίγο ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου του Karate Youth League.

Ο αθλητής του Δημήτρη Τριανταφύλλη και της Δόξας Γαλατσίου πέρασε σα σίφουνας στον τελικό της κατηγορίας του. Επικράτησε διαδοχικά των Kosarych Andrii (1-0), Turkovic Vito (3-2), Ulqinaku Leonardo  (2-0) και Bohunický Lukáš (2-0). Στον αγώνα της 4αδας νίκησε και τον Βέλγο Anisimov Vladislav με  5-2 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε τον Αζέρο Rahib Azim, σε έναν αγώνα που κρίθηκε ακριβώς το τελευταίο δευτερόλεπτο, στερώντας τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο στον Έλληνα πρωταθλητη.