Δείτε τον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που έδωσε στον Νταουρέν Κουρουγκλίεβ το χρυσό μετάλλιο (vid)

Παρακολουθήστε τον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Πάλης Ανδρών στα 86kg που διεξήχθη στο Βουκουρέστι, ανάμεσα στον Myles Amine και τον δις πρωταθλητή Ευρώπης Νταουρέν Κουρουγκλίεβ. Σαν γνήσιος γητευτής της παλαίστρας, ο Κουρουγκλίεβ νίκησε με 2-1 τον Amine και ανέβηκε ξανά στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο πρωταθλητής μας σήκωσε ξανά την ελληνική σημαία ψηλά και διατήρησε τον τίτλο που είχε κατακτήσει πέρυσι. Ο αγώνας, που ήταν ρεβάνς του περσινού τελικού ήταν πολύ κλειστός. O Κουρουγκλίεβ όμως ήταν ακλόνητος, δεν έχασε τεχνικό σημείο και επικράτησε με 2-1. Το παιχνίδι ήταν κλειστό, αλλά ο πρωταθλητής Ευρώπης έδειχνε να το ελέγχει πλήρως. Προηγήθηκε με 2-0 και στο τέλος δέχθηκε μια παρατήρηση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με αυτό το μετάλλιο ο Κουρουγκλίεβ έγινε ο πρώτος στην Ιστορία της ελληνικής Πάλης που κατακτά δυο συνεχόμενα χρυσά σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Ανδρών.

Podium 86kg FS – Gold Dauren Kurugliev (GRE)