Asian Games: Ασταμάτητος ο Ρασίτοφ

Ο κάτοχος του Ολυμπιακού τίτλου Ολουγκμπέκ Ρασίτοφ ήταν κυρίαρχος και στην κατηγορία των -68 κιλών των Ασιατικών Αγώνων.

Στο τουρνουά Τάεκβοντο ο Ουζμπέκος προηγήθηκε με 5-0 σε κάτι λιγότερο από 40 δευτερόλεπτα στον πρώτο γύρο και διατήρησε τον έλεγχο παίρνοντας τη νίκη με 14-6 απέναντι στον Ιροδανό Ζαϊντ Καρίμ Αμπντούλ ενώ στο δεύτερο γύρο προηγήθηκε με 13-5 για να σφραγίσει τον τίτλο.

Η Κινέζα Σονγκ Τζίε έκανε την έκπληξη νικώντας την Φερούζα Σαντίκοβα από το Ουζμπεκιστάν που έχει πάρει δύο αργυρά μετάλλια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στα -67 κιλά. Ένα λάκτισμα 2 πόντων στο σώμα ήταν αρκετό για την Σονγκ να κερδίσει στον πρώτο γύρο προτού επιβληθεί με 9-3 στο δεύτερο.

Παγκόσμιος πρωταθλητής το 2022 ο Παρκ Βου-Χιέοκ από τη Νότια Κορέα νίκησε τον «αργυρό» Ολυμπιονίκη Σαλέχ Ελ Σαραμπάρι στα -80 κιλά με τον Ιορδανό να δέχεται τέσσερις βαθμούς ποινής.