Ζάγκρεμπ 2023: Στην κορυφή του πίνακα μεταλλίων η Τουρκία (vid)

Η Τουρκία πήρε την πρώτη θέση στον πίνακα μεταλλίων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πάλης στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας.

Η Τουρκία κατέλαβε την πρώτη θέση με απολογισμό 17 μεταλλίων, 6 χρυσά, 3 αργυρά και 8 χάλκινα ενώ το Αζερμπαϊτζάν και η Αρμενία ακολούθησαν από τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα. Την τελευταία ημέρα δράσης ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μπουρχάν Ακμπουντάκ νίκησε στον τελικό της ελληνορωμαϊκής 82 κιλών τον Ουκρανό Γιάροσλαβ Φιλτσάκοφ. Η οικοδέσποινα Κροατία πήρε το μοναδικό της μετάλλιο με τον Φίλιπ Σάσιτς ενώ το άλλο χάλκινο πήγε στο Γερμανό Ρόλαντ Σβαρτς.

Στον τελικό της ελληνορωμαϊκής 60 κιλών ο Έντμοντ Αρμέν Ναζαριάν από τη Βουλγαρία επικράτησε στον τελικό του Μολδαβού Βίκτορ Τσιομπάνου με τον 21χρονο να έχει πάρει πριν το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Σέρβος Γκεόργκι Τιμπίλοφ και ο Αζέρος Νιχάτ Ζαχίντ Μαμάντι πήραν τα χάλκινα.

Χρυσό μετάλλιο πήρε και το Αζερμπαϊτζάν με τον Χασράτ Τζαφάροφ που νίκησε στον τελικό των 67 κιλών της ελληνορωμαϊκής τον Γεωργιανό Γιόνι Χετσουριάνι με τον Νορβηγό Χάαβαρντ Γιέργκενσεν και τον Ουκρανό Πάρβιζ Νασίμποφ να παίρνουν τα χάλκινα μετάλλια.