Ζάγκρεμπ 2023: Σε αναμονή για ρεπεσάζ η 41χρονη Παπαβασιλείου

Η Αγόρω Παπαβασιλείου είχε πολύ καλή πορεία την πρώτη μέρα της κατηγορίας των -76κ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ.

Η 41χρονη σημείωσε μια μεγάλη νίκη στα προκριματικά των -76κ της γυναικείας πάλης. Συγκεκριμένα επικράτησε με πτώση στον αγώνα κόντρα στη Σέρβα Φάνι Νάγκι Ναντ που ήταν «χάλκινη» στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων U23 που προηγήθηκε τον περασμένο μήνα.

Στο γύρο των προημιτελικών ηττήθηκε με πτώση από την 27χρονη Ουκρανή Αναστασία Όσνιακ Σούστοβα η οποία έχει κατακτήσει, μεταξύ άλλων, την 5η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2021. Η Παπαβασιλείου θα περιμένει την έκβαση του απογευματινού ημιτελικού (19/4) και αν η ουκρανή περάσει στον τελικό η Ελληνίδα θα έχει δεύτερη ευκαιρία για μετάλλιο μέσα από το ρεπεσάζ.