Ζάγκρεμπ 2023: Στα ημιτελικά ο Κουγιουμτσίδης!

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης πήρε μία μεγάλη νίκη κόντρα στον Αχμάντ Μαγκομέντοφ από τη Βόρεια Μακεδονία και πέρασε στον γύρο των ημιτελικών των -79κ ελευθέρας.

Ο Έλληνας παλαιστής επικράτησε με 5-3 στα σημεία συνεχίζει την πορεία του προς την υπεράσπιση του τίτλου του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας. Θυμίζουμε ότι στην πρώτη του αναμέτρηση κόντρα στον 21χρονο Ισπανό Γκαμπριέλ Ιγκλέσιας Ράμος ήταν εντυπωσιακός αφού επικράτησε με τεχνική υπεροχή (10-0).

Επόμενός του αντίπαλος για μία θέση στον τελικό θα είναι ο Αρμένιος Αρμάν Αβαγκιάν. Ο 24χρονος Αβαγκιάν ήταν 3ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23 του 2022 και 5ος στο ευρωπαϊκό ανδρών. Έχει σταθερή παρουσία σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις και στις ηλικιακές κατηγορίες ήταν αθλητής μεταλλίων. Ο ημιτελικός θα διεξαχθεί σήμερα, Δευτέρα του Πάσχα 17/4, ενώ ο τελικός και οι αγώνες για τα δύο χάλκινα θα ξεκινήσουν την Τρίτη του Πάσχα την ίδια ώρα.