Ευρωπαϊκό WAKO: «Χρυσοί» Κωτσόπουλος, Ανδρεάδη (δις), Κόκα αργυρό, Γκόγκος χάλκινο

Oλοκληρώθηκε πριν από λίγο στην Κροατία το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Κικμπόξινγκ “Karlovac Open”, στο Karlovac, που διεξήχθει μεταξύ 10-12 Φεβρουαρίου. Συμμετείχαν 32 χώρες με 1.422 αθλητές σε 2.217 αγωνιστικές εγγραφές. Η Ελληνική Εθνική ομάδα πραγματοποίησε εντυπωσιακές εμφανίσεις με μεγάλη συγκομιδή μεταλλίων σε αντιστοιχία με τις συμμετοχές της, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

H ομάδα του Δημήτρη Μακρίδη “Arena Fighting Team” όσες φορές αγωνίστηκε άλλες τόσες ανέβηκε στο βάθρο, επιτυγχάνοντας πλήρως τον αρχικό σκοπό που μέσω της συμμετοχής ήθελαν να ενισχύσουν τις προσπάθειες περαιτέρω ανάπτυξης των αγωνισμάτων σε ρινγκ

Ο Οδυσσέας Κωτσόπουλος στα Low kicks -60k. νικώντας τον περσινό πρωταθλητή Ευρώπης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο

Η Μαρία Ανδρεάδη πήρε δύο χρυσά στην κατηγορία των -70κ. καθώς αγωνίστηκε τόσο στο στυλ του Κ1 όσο και στο Κick Light επιδεικνύοντας στην πράξη σκληράδα και υψηλή τεχνική

Η Αριάδνη Κόκα στα -65κ, και στα Low Kicks κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο

Ο Στέφανος Γκόγκος στα -67κ. στο Κ1 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο χάνωντας με πλειοψηφική απόφαση από τον παγκόσμιο πρωταθλητή στον ημιτελικό

Να θυμίσουμε ότι όλοι οι αθλητές “κουβαλάνε” τις επιτυχίες τους σε πόντους και θα έχουν καλύτερη κλήρωση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα